Muzeum Louvre Abu Zabi, to muzeum sztuki i cywilizacji znajduje się na wyspie Saadiyat, kulturowej dzielnicy Emiratu. Muzeum zostało uroczyście otwarte 8 listopada 2017 i jest ona częścią 30-letnią umowy o współpracy pomiędzy miastem Abu Zabi a rządem francuskim. Louvre w Abu Zabi to największe muzeum sztuki na Półwyspie Arabskim o łącznej powierzchni około 24.000 metrów kwadratowych, z czego 8.000 metrów kwadratowych stanowią galerie ze stałymi jak i czasowymi wystawami. Ostateczny koszt budowy ma wynieść około 600 milionów euro.

Muzeum Louvre w Abu Zabi zostało zaprojektowane przez światowej sławy francuskiego architekta Jeana Nouvela, jako pozornie lekka kopuła o przeplatających się wzajemnie metalowych gwiazdach przepuszczających promienie słoneczne, które mają symbolizować liście palmy na oazie. Efekt przebijających się przez kopułę i oświetlających poszczególne fragmenty pomieszczeń promieni słonecznych jest rzeczywiście niesamowity. Dzięki projektowi muzeum oraz odpowiednim wyeksponowaniu poszczególnych dzieł sztuki, istnieje możliwość dokładnego ich obejrzenia, zapoznania się z historią ich pochodzenia oraz zrobienia ciekawych zdjęć.

W muzeum wystawiane są dzieła sztuki z całego świata ze szczególnym uwzględnieniem powiązań między sztuką wschodnią i zachodnią. Wystawiane eksponaty pochodzić będą nie tylko z francuskiego Louvre, ale również z wielu innych muzeów Francji, m.in. Centre Georges Pompidou, Muzeum d’Orsay i Pałacu w Wersalu.

Oprócz wspomnianego Louvre, na wyspie Saadiyat planowane jest utworzenie zbioru muzeów poświęconych bogactwu kulturowemu z całego świata. Planowana  jest budowa między innymi: Muzeum Narodowego Zayed, dedykowane Szejkowi Zayed bin Sultan Al Nahyan, który był założycielem i prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich; muzeum sztuki współczesnej Guggenheim Abu Zabi  – które będzie największym na świecie muzeum Guggenheim; centrum sztuk widowiskowych zaprojektowanego przez pochodzącą z Iraku brytyjską architekt Zahę Hadid; muzeum morskie z koncepcją projektu japońskiego architekta Tadao Ando i szeregiem innych pawilonów poświęconych sztuce.

Muzeum Louvre Abu Zabi to jedno z największych atrakcji i bez wątpienia powinno znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do zwiedzenia podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *